17 Temmuz 2017 Pazartesi

Profesyonel web yazilimi

Merhaba bu yazımızda profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyen şirket veya şahıslar için dikkat etmesi gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazilimi hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılımı yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için programlanır. Eğer programlama aşamasında ileriye dönük kodlanmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda yazılımı yapan kişiye mecbur olursunuz çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözetilmediği bir programı farklı web programcıları düzenlemekte zorluk yaşar, ya düzenleyemez veya uğraşmaz veya daha kötüsü geliştirmek için fahiş ücret ister.
  • Kısır yazılım yada geliştirilebilir kodlama arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların benimsendiği, takım çalışması esnasında veya başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı vakit sorun çıkmadan düzenleyebileceği yazılımlardır. Siz yazılımı yapan kişiyle bağınızı koparsanız bile farklı bir uzman web yazılımcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi çok büyüktür. Çünkü belirli zamanlarda yeni özellikler, güvenlik yapıları, hızı arttırma düzeltmeleri vb. seçenekler yayınlanmaktadır. Geliştirilmez bir web yazılımı sadece yapımcısının geliştirebileceği, başka web yazılımcının düzenlemek istediği vakit hatalar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web yazılımı yüksek maliyetli bir hizmet türüdür. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne yüksek ücrete nede fazla düşük ücretlere itibar etmeyin. Örnek vermek gerekirse üç ajanstan teklif aldınız bir tanesi 3.000 tl dedi, birisi 6.000 tl dedi, bir tanesi 1.500 tl teklif verdi buradan anlaşılırki bu programın fiyatı aşağı yukarı 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yüksek veya aşağı ücretler %10 değişkenlik gösterebilir. Daha aşağı veya uçuk fiyatlara kapılmayın.
  • İsteklerinizi tafsilatlı bir şekilde açıklayın. Web programı yaptırırken ne istediğinizi mutlaka aktarabilmeniz gerekmektedir. Arzuladıklarınızı mükemmel bir biçimde aktarmanızdan sonra notlar tutulacak ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifleri oluşturulurken bahsettiğiniz özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Fiyatlandırma yapılırken sizin basit gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye hesapladığınız şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme tamamlandığında artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır veya yapılmadan proje bitirilir. Örneğin başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web program için anlaşma yaptık. Proje bir veri kayıt yazılımıydı, istenildiği gibi projeye başlandı %80'lik kısmını bitirdim. Test etmeleri için şirkete gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğerse bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sayfanın veritabanından sorgulanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Proje iptal oldu. Sizde bu gibi bir durumda kaporanızı kaybedersiniz.
  • Mutlaka sözleşme yaptırın. İş dünyasında kişiler yada firmalar sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi içeren bir sözleşme yaptırın. Yapılacak özellikleri, varsa örnek siteleri kapsayan kapsamlı bir sözleşmeyi mutlaka yapmalısınız.

 

Profesyonel web yazilimi hizmeti alacakların yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım şirketleriyle çalışmamaları gelir. Ajansların şikayet edilebileceği yüzlerce kuruluş varken, freelance kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Fiyatına kapılma. Birkaç firma ile konuşulduktan sonra hepsi yüksek deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir seçenek ama şöyle bir kafa yoralım ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptırdığınız bir web yazılım sizi ne kadar ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazilimi - https://dogruwebtasarim.com

Profesyonel web yazilimi, istanbul Profesyonel web yazilimi, Profesyonel web yazilimi istanbul,Profesyonel web yazilimi firması, Profesyonel web yazilimi firmaları, istanbul Profesyonel web yazilimi firması, istanbul Profesyonel web yazilimi firmaları

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder